Adli Sicil Kaydına Nasıl Bakılır

Adli sicil kaydına nasıl bakılır. Öncelikle e-devlet şifresi alınmalıdır. Şifreyi PTT müdürlüklerinden alıyoruz. Yurtdışında konsolosluklardan da alabiliyoruz. PTT’ye şahsen giderek gişeden alınır. Yanınızda TC. kimlik numarasının olduğu fotoğraflı kimlik kartı olmalıdır. Nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport, ehliyet ve mavi kart ile de işlemler yapılmaktadır.

Aldığımız şifre ile e-devlet uygulamasına giriyoruz ( https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/). Uygulamaya ilk defa giren kullanıcılar şifrelerini girdikten sonra otomatik olarak  “şifre değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Burada yeni şifremizi belirledikten sonra artık e-devlet uygulamasındaki kamu hizmetlerine ulaşabiliriz.

Şifre değiştirme işlemi ile birlikte profil bilgilerinin de doldurulması istenebilir. İsterseniz bu bilgileri daha sonra da doldurabilirsiniz.

Adli sicil kaydını alabilmek için arama butonuna “Adalet Bakanlığı” yazıyoruz ve “Adalet Bakanlığı” adlı seçeneğe tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan hizmetler içerisinden “adli sicil kaydı sorgulama” adlı hizmeti seçiyor ve tıklıyoruz.

Karşımıza uyarı yazısı çıkıyor. Bu yazıyı okuyalım. Kendimizle ilgili hususi durumlara göre tercih yapacağımız için bu uyarılar önemlidir.

Alt kısımda “yukarıda ki bilgilendirme yazısını okudum” şeklindeki yazıyı işaretleyerek “devam et” adlı butona tıklıyoruz.

Bu ekranda ki “kurum türü” ve “belgenin neden verileceği” şeklindeki seçenekleri işaretliyoruz. “belgenin nereye verileceği” şeklindeki kutuyu dolduruyoruz. Bu seçenek ve kutuları doğru doldurmalısınız. Çünkü alacağınız adli sicil kaydınıza bu bilgiler otomatik işlenecektir. Adli sicil belgesini sunacağınız özel yada kamu kuruluşu için yazılmış bir dilekçe formatında çıkacaktır. Sonrasında altta “sorgula” adlı butona tıklıyoruz.

Yeni çıkan ekranda adli sicil kaydınız görüntülenmektedir.Burada kurum adı ve gerekçe ile ilgili açıklamalarda vardır.

Sağ üst köşede “dosya indir” adlı butona tıklayarak adli sicil kaydınızı bilgisayarınıza indirmiş bulunursunuz.

İşlemler artık tamamlanmıştır. Bu belgeye herhangi bir ıslak imza atılmasına gerek yoktur. Barkod olması nedeniyle geçerli ve resmi bir evraktır. Her türlü özel yada kamu kurumunda kullanabilirsiniz.

Adli sicil kaydını aldığımızda size karmaşık gelen sayılar ve kelimeler ile karşılaşırız. Aslında hepsi belli bir sırada ve anlamı vardır. Adli sicil kaydının içeriğinde yazanları anlayabilmemiz için “adli sicil kaydı nasıl okunur” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

https://www.adlisicilsilme.com/adli-sicil-kaydi-nasil-okunur/

mesaj için giriş
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz.